
En graviditet og fødsel kan være hård for måde mor og barn.
Nogle babyer har været fastklemt i bækkenet, er stjernekikkere, taget med sugekop, taget ved akut kejsersnit eller for den sags skyld en meget hurtig fødsel.
Ved mange af disse eksempler, kan følgende problematikker komme til udtryk:
- Kolik* (gråd flere timer dagligt)
- Motorisk uro (fx trækker benene op til maven, knytter hænder eller retter sig stift ud)
- Astmalignende symptomer
Behandling af spædbørn består af lette tryk med fingerspidserne, der har til formål at bedre bevægeligheden i spændte og dårligt fungerende led.
* Spædbarnskolik - kolik hos spædbørn: Bliver defineret som anfald af irritabilitet, gråd eller uro i mere end 3 timer pr. dag, i mere end 3 dage om ugen i mere end 3 uger hos et i øvrigt raskt barn.
Kolik kan skyldes mange forskellige årsager, og hos Rygcenter Aarhus Nord har vi i mange år behandlet spædbørn med god effekt.
Vær god ved dig selv!
Få et kropscheck og brug behandling forebyggende.Vi har overenskomst med den offentlige sygesikring og Sygeforsikring Danmark

Bestil en tid hos Rygcenter Aarhus Nord 86 16 89 99
Vi er specialister i:
- Akutte og kroniske skader
- Nakke, ryg og lændesmerter
- Iskias
- Piskesmæld og trafikskader
- Skulderskader
- Hovedpine og migræne af spændingstype
- Diskusprotution
- Sportsskader - herunder ekstremitetsskader